Czyszczenie i konserwacja pomników

Porady

Każdy kamień należy odpowiednio czyścić i konserwować. Oczywiście wszystko zależy od użytego materiału. Najczęściej do nagrobków używane są kamienie najwytrzymalsze, najtwardsze, o niskim współczynniku ścieralności i nasiąkliwości oraz o wysokiej odporności na zmienne warunki atmosferyczne czyli kamienie granitowe i sztuczne.  Nie używamy silnych, reklamowanych „super środków chemicznych”, ponieważ mogą one zniszczyć impregnat zabezpieczający warstwę wierzchnią. Należy stosować delikatne mleczka, płyn do mycia naczyń, a najlepiej środki specjalnie do tego przeznaczonych. Dobrym wyjściem jest użycie octu by wydobyć piękno i głębię koloru oraz struktury kamienia.

Nagrobki czyścimy wyłącznie na mokro z gorącą wodą bez substancji ściernych i natłuszczających.

Czas na najczęstsze zabrudzenia nagrobków, a mianowicie kamień zalany woskiem. Nie można stosować ostrych narzędzi, trzeba delikatnie usunąć wosk – wystarczy polać wrzątkiem, a plama po wosku sama zniknie po jakimś czasie. W ostateczności sięgamy po specjalistyczne środki do usuwania plam z kamienia.
By do tego nie dopuścić pamiętajmy o podstawkach pod znicze. Nie stawiajmy ich bezpośrednio na płycie nagrobka.

Konserwacja? Nie musimy o tym myśleć, granit jest konserwowany, impregnowany przez producenta.

Głębokie rysy należy wypolerować mechanicznie. Przy granicie i sztucznych kamieniach nie jest to częste zjawisko – są to bardzo twarde kamienie.

Pozostałe porady:

No Results Found

The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.

Napisz do nas